How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center The Big Issues of Living: Three Recent Indy Films

You are searching about How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center, today we will share with you article about How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center is useful to you.

The Big Issues of Living: Three Recent Indy Films

Vazhdoj të mendoj tre filmat e çuditshëm dhe jo të zakonshëm që kam parë kohët e fundit, “The Tree of Life”, “Beasts of the Southern Wild” dhe “Margaret” i sapodalësuar, (një film i vitit 2002, pas 911 shpërndarja e të cilit u vonua), të gjithë kanë diçka vendimtare për të na thënë. Ose më mirë na tregoni, sepse ne duhet t’i kuptojmë vetë mesazhet e tyre.

Ose, këta filma janë, të paktën, një pasqyrim i një pjese të ndërgjegjes kolektive të shekullit tonë të ri, si dhe buletineve nga pavetëdija jonë kolektive. Unë u tërhoqa në filmat edhe pse ata nuk ishin aq shumë “argëtues” sa ishin stimulues për mendime të vështira, dhe është paksa një sfidë për të artikuluar atë që të tre mund të kenë të përbashkët.

E para, “Pema e jetës” e Terence Malik, më dukej aq magjepsëse në imazhet lirike, saqë rrëfimi i fragmentuar nuk më shqetësoi aspak. Dhe po, aty kishte një histori, një dramë tipike familjare e fillimit të viteve gjashtëdhjetë. Brad Pitt është babai i tre djemve dhe ne po e perceptojmë kryesisht botën e Jack, perspektivën e djalit më të madh, moshën e tij kaotike dhe hutuese nga adoleshenca deri në burrëri nën sundimin disi të ashpër të babait të luajtur nga Brad Pitt.

Jessica Chastain eterike është Nëna e Madhe e Tokës nën të cilën janë strehuar tre djemtë dhe tensionet mes prindërve, babait dhe djemve të tij, janë të mbushura me të njëjtat konflikte të papajtueshme që shumë prej nesh i njohin nga goditjet emocionale të rritjes në qytet i vogël Amerika.

Në mes të filmit ka një ndërthurje imazhesh verbuese, një shpërthim i rritjes së natyrës dhe kalimeve të kohës, duke na hedhur në mendime për Big Bengun, dhunën e lëvizjeve natyrore të tokës, hedhjen e farave dhe gjetheve dhe dritës, atomeve dhe molekulat, sperma dhe veza, ndjenja e kohës së lashtë, koha e pafund dhe pyetjet e mëdha të qëllimit të kohës. Nuk futet ose largohet mirë nga tregimi, por na jep disa sugjerime për ambiciozitetin e filmit.

Jack është një shpirt poetik, duke luftuar për të kuptuar ekzistencën e tij, dhe djali i mesëm është muzikanti i ndjeshëm i mundshëm, jeta e të cilit është ndërprerë nga lufta e Vietnamit. Ndërsa vëllezërit pikëllohen dhe prindërit vuajnë dhe plagosin njëri-tjetrin, ne ndjejmë peripecitë, ankthin dhe kërcënimet që vazhdojnë së bashku me jetën e përditshme. Ne besojmë te “Pema e Jetës” e titullit, gërvishtja në rrënjë, rrahja e degëve, drita e zbehtë e verës që ndriçon sythat e zemrës dhe zgjon ndërgjegjen e vdekshme të trupit.

Si mund të kapet dhe interpretohet sekreti i asaj që do të thotë të jesh njeri në këtë planet të veçantë, të njohësh Vetë të shkruar në mënyrë të madhe? Kush jemi ne? Jack habitet në zërin. A mund të na mbajë të gjithëve, të na fillojë dhe të rrënjosë në një tërësi të ndërlidhur, simboli i gjerë, arketip i Pemës?

Shumica prej nesh nuk pyesin kurrë pse jemi këtu, por më pas, disa prej nesh përsëri pyesin vazhdimisht. Si poet, lexova lloj-lloj përqasjesh që flasin për këtë pyetje së bashku me përgjigje të formësuara dhe të mprehta. Dhe vetë filmi i Malick-ut është poezi dhe përgjigja e poezisë shpesh shtresohet deri në themel, duke u përdredhur nga dëshirat, si në një rrip Mobius.

Pavarësisht zhurmave kritike, në kinematë anembanë vendit njerëzit u larguan nga ky film, të frustruar pa dyshim nga murmuritja dhe zhurma e alternuar e kolonës zanore dhe mungesa e tregimit linear, ndoshta duke mos dashur t’i kushtonin filmit vëmendjen që i duhej. E pashë dy herë, duke mos dashur të humbisja asnjë nga pjesët herën e parë, dhe të dytën, të fokusohesha në mënyrën se si ishin bashkuar pjesët. Më dukej mahnitëse vizualisht dhe aktrimi i shkëlqyer, duke i dhënë Pitt një nominim për Oscar. Pitt merr një dimension më të thellë të vetes si babai i frustruar, dhe Hunter McCracken, luan Jack me të vërtetën universale në çdo lëvizje të tij.

Në finalen e filmit, shfaqet një vend i çuditshëm, surreal (i menduar të jetë parajsë?), i kompletuar me plazhe dhe dallgë, për atë që duket se një popullsi e qytetit shkon e shkon sikur vetë rëra të ishte një trotuar në Nju Jork. Familja që pamë të shpërbëhej, mblidhet sërish në dashuri të pajtuar. Sean Penn, është Jack më i madh, i cili e ka gjetur veten si një arkitekt modern dhe shfaqet me veten e tij më të vogël, vëllain e tij të humbur, nënën që nuk plaket kurrë dhe Pitt si një baba më i butë. Mes ndërrimeve të dritës, formave, ngjyrave, peizazheve abstrakte dhe fytyrave të figurave, duket se Malick po i bën homazh gjithë përvojës sonë si qenie mbi dhe mbi tokë, asgjë më pak se e përjetshme në misterin e pastër të shpirtit. udhëtimet.

Ashtu si “Pema e jetës”, “Bishat e egra jugore”, tregohet gjithashtu nga këndvështrimi i një fëmije. Ky protagonist, një yll i patrajnuar me fuqi dhe thellësi të mahnitshme luhet nga gjashtë vjeçari Quvenzhané Wallis, një fëmijë magjepsës për t’u parë. Në fakt, i gjithë kasti është pa përvojë aktrimi, dhe megjithatë, secili u përpoq në një vetvete më të madhe dhe gjeti qendrën e përsosur të personazhit të tij ose të saj. Sa i përket komplotit, ky film posedon edhe më pak se Tree, por është po aq provokues.

Vajza jeton së bashku me babain e saj në një ishull të vogël pengues në gjirin e New Orleans, një zonë e kufizuar nga taksat, e quajtur “Vaska”. Fëmija i vogël, “Hushpuppy”, rrëfen teksa shikojmë se shëndeti i babait të saj alkoolik po dështon pas uraganit Katrina. Nëna e saj “u largua” një ditë, megjithëse Hushpuppy ende e sheh atë në syrin e saj dhe e thërret atë nga buza e ujit.

Babai i saj e rrit atë si një djalë, nuk e lë të qajë për sëmundjen e tij, (edhe pse të dy e bëjnë në fund të pandjeshëm) e quan atë “Njeriu” dhe e nxit atë të ngrihet dhe të brohorasë për veten e saj, duke i treguar “armët” e saj ( muskujt). Filmi zhvillohet në vetëm pak ditë.

Në fund të imagjinatës së Hushpuppy janë arctos, krijesa të lashta, mitike, të mëdha në fantazitë e saj. Dhe kur më në fund takon disa prej tyre hundë më hundë, ajo është si Alice e vogël. Megjithatë, përmes besimit dhe mbështetjes së saj te vetja, Hushpuppy është në gjendje të shpërndajë krijesat e mëdha shpirtërore me fuqitë e saj magjike. Si një metaforë për egërsinë e saj, mund të thuhet se këto bisha të egra përfaqësojnë më tej pavarësinë e saj që digjet.

Filmi është shqetësues. Grupi i zhveshur që kapet pas asaj që ka mbetur nga shtëpitë e tyre të pangopura nuk janë aspak si prindërit e duhur. Me çdo masë të klasës së mesme, këta fëmijë do të hiqeshin për sigurinë e tyre. Por edhe pse na shqetëson fakti që Hushpuppy vuan edhe abuzimin edhe neglizhencën, dashuria e babait të saj për të është e vërtetë dhe anasjelltas. Ndërsa ai përpiqet ta strehojë atë nga sëmundja e tij, Katrina futet brenda dhe banorët e ishullit e gjejnë veten të shkëputur nga vetë-mjaftueshmëria e tyre. Gjithçka po vdes rreth tyre. Dhe kur ata luftojnë ndihmën që u ofrohet nga agjencitë qeveritare, ata janë si primitivë që mund të mbijetojnë vetëm në habitatin e tyre natyror, duke preferuar të vdesin në të. Ndërsa vëzhgon babain e saj nën kujdesin e mjekëve, Hushpuppy me ironi thotë se kur njerëzit sëmuren këtu, “ata i futin në mur”.

Pas arratisjes së tyre nga spitali, ajo djeg babanë e saj dhe e dërgon atë në një varrim në det me një lundrues të bërë vetë, ashtu siç bënin të lashtët. Dikush kujton ritualet e Avalon, dhe se Natyra që kërcënon jetën e këtij komuniteti është gjithashtu një pjesë e shpirtit të tij. Filmi flet për një lloj pavarësie libertariane, kundër një shoqërie civilizuese qeveritare. Ekuipazhi i larmishëm rrëshqet nga kampi i Kryqit të Kuq dhe Hushpuppy pushton krijesat primitive në një moment triumfues të shikimit të tyre.

Kjo është padyshim fantazia e saj, mënyra si e sheh veten, një vajzë-fëmijë e rritur si djalë, një vajzë besnike, e përkushtuar, që pikëllon njëlloj humbjen e nënës dhe babait të saj. Por Hushpuppy e di se kush është ajo. Ajo na thotë se shkencëtarët do të shikojnë prapa 100 vjet nga tani dhe “ata do të dinë se ishte një qenush i vogël që jetonte me babin e saj në vaskë”.

A do të mbijetojë ajo? Jo sipas standardeve aktuale kulturore. Por më pas, ndërsa ajo fiton respektin tonë dhe rrëmben zemrat tona, ne pyesim veten për botën tonë, të mbajtur ashtu siç jemi në shtrëngimin, shtrëngimin e saj, gjithnjë e më shumë të tjetërsuar nga Natyra. Po sikur të mos kemi nevojë për banka? Dhe avokatët? Apo Administrata Federale e Barnave? Po sikur të mos mbështeteshim kaq shumë tek Fuqitë-Që-Të-Be, ato që duket se po i shërbejnë vetes më shumë sesa elektoratit të tyre? Njerëzit e mençur na thonë se tani është epoka që ne të tejkalojmë sistemet e gjithanshme të shkatërruara dhe vlerat e cekëta të botës sonë mbimaterialiste.

Hushpuppy është mitik, një fëmijë magjik. Ajo na tregon një jetë alternative që nuk do ta zgjidhnim kurrë për veten. Por prapëseprapë, ne ulemi mes lotëve tanë të heshtur në fund të filmit, gjejmë të huaj në tualet, më pas duke fshirë edhe sytë. Ne e dimë se diçka ka humbur në botën tonë që nuk ka humbur për Hushpuppy. Ajo është e lirë dhe ka vetëbesim dhe po – me siguri do të zhgënjehet me kalimin e moshës – por besimi i saj në themelin e saj të çuditshëm është i palëkundur. Jemi të sigurt që nuk duam të jetojmë si ajo, por nuk jemi të sigurt se si në jetën tonë moderne mund të gjejmë atë që ka humbur.

Disa ditë më vonë mora një film në supermarket në Redbox. Kisha dëgjuar një program NPR në “Margaret” dhe për shkak të gjatësisë së tij, mes arsyeve të tjera, ai ishte pezulluar nga publikimi. Bazuar në një dramë të Kenneth Lonegrin “Margaret” tregon historinë e një aksidenti fatal me autobus dhe të privilegjuarit, adoleshente, West Side Manhattanite, Lisa, e luajtur me egërsi nga Anna Pacquin. Lisa shkakton aksidentin duke shpërqendruar një shofer autobusi me interesin e saj flirtues për kapelën e tij kauboj. Shoferi i autobusit, (Mark Ruffalo) kalon në një semafor të kuq dhe përshkon një grua, (Alison Janey.) Ndërsa “Monica” vdes në krahët e vajzës, Lisa, (nëse nuk e kishte zbuluar tashmë në 911) mëson se jeta mund të ndryshojë në një çast. Edhe pse ajo e pranon me lehtësi para mësuesit të saj të matematikës (Matt Damon) se ajo mashtroi në testin e tij, Lisa fillon të mendojë për “të drejtën” dhe “të gabuarën” në absolutisht.

Ajo është e traumatizuar nga Monika që po vdes në krahët e saj. Pas aksidentit, duke shkëmbyer shikime me shoferin e autobusit, ajo i thotë Policisë se drita ishte e gjelbër. Por Lisa zhvillon një obsesion për gënjeshtrën e saj dhe i beson nënës së saj aktore, e cila ka shpërqendrimet e saj si ylli i një hiti të ri në Broadway.

Ne e shohim Lizën brenda dhe jashtë shkollës, duke debatuar, manipuluar dhe joshur mësuesit dhe miqtë. Ajo jeton një jetë “të drejtë” dhe shumica e adoleshentëve, ajo është idealiste me pasion. Kur ajo përpiqet, me ndihmën e shoqes cinike të Monikës, të japë drejtësinë për vdekjen e pakuptimtë të Monikës, duke ndryshuar deklaratën e saj, duke inkriminuar shoferin dhe duke nisur një padi kundër MTA, ajo ia del vetëm t’i tërheqë ata në një zgjidhje nga e cila përfiton lakmitarët e Monikës. , kushëri i largët.

Prapëseprapë, shoferi mund të mbajë punën e tij, pavarësisht një rekordi të mëparshëm të drejtimit të pakujdesshëm. Por a e njeh Lisa në vetvete malin e fajit që ka projektuar tek ai? Ndonëse pranon një herë se aksidenti ishte faji i saj, ajo nuk ka marrë përgjegjësinë e plotë për sjelljen e saj të pamatur, e cila vazhdon gjatë gjithë filmit deri në atë pikë sa humbi virgjërinë dhe u pretendon mësuesve se ka bërë një abort. Ne nuk mendojmë se kjo është e vërtetë.

Ndërkohë, nëna e Lizës është duke u ballafaquar me një burrë të pasur kolumbian, i cili vdes nga një atak në zemër pak pasi ajo ndahet me të, duke lënë më në fund nënën dhe vajzën me disa gjëra të përbashkëta: fajin dhe pikëllimin. Në skenën e fundit, nënë e bijë ndjekin një operë në Lincoln Center dhe me tingullin e zërit të divës, ata janë përlotur. Pastaj qan, pastaj përqafime. Për herë të parë shohim dashurinë mes tyre.

Lisa është e vetëdijshme se bota nuk është e drejtë. Ajo është vetë një e guximshme dhe e guximshme, këmbëngulëse dhe operistike. Bota i duket asaj një sërë ngjarjesh të rastësishme si vdekja e dashnorit të nënës së saj, aksidenti i tmerrshëm dhe kujtimet gjithnjë të pranishme të 911-ës, të cilat regjisori i thekson nga pantallonat e shumta të qiejve mbi NYC.

Të tre këta filma na tregojnë diçka për vështirësinë për të pajtuar forcat e shumta kundërshtare në shoqërinë tonë moderne. Pema e Jetës shikon mbrapa me nostalgji për një kohë më të thjeshtë po aq sa shikon me sytë e një të riu drejt një të ardhmeje të paqëndrueshme. Beasts na jep përpjekjen e një fëmije të vogël për t’u pajtuar me nënën e saj të humbur dhe babanë që po vdes dhe për të kapërcyer jetën e saj jashtëzakonisht të pafavorizuar me forcën e brendshme të fituar me vështirësi. “Margaret” (e emërtuar për realizimin e vdekjes nga një grua e re në një poezi të Gerard Manly Hopkins) na jep pasigurinë lëkurë të hollë dhe egocentrike të një gruaje të re dramatike me pamje nga afër të frikshme të një bote të rritur që nuk ofron përgjigje. ndaj padrejtësisë. Pasiguria e të jetuarit në kohët tona shprehet në secilën prej tyre. Diçka nuk është në rregull me botën tonë.

Megjithatë, mësimi që mund të nxjerrim nga të tre filmat gjendet në fjalët e mençura të “The Earth Mother in Tree of Life”: Ndihmoni njëri-tjetrin. Duaji të gjithë. Çdo gjethe. Çdo rreze drite. Fal.

Video about How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center

You can see more content about How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center on our youtube channel: Click Here

Question about How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center

If you have any questions about How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center was compiled by me and my team from many sources. If you find the article How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center

Rate: 4-5 stars
Ratings: 5903
Views: 38123839

Search keywords How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center

How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center
way How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center
tutorial How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center
How To.Fit A New Tv In Old Entertainment Center free
#Big #Issues #Living #Indy #Films

Source: https://ezinearticles.com/?The-Big-Issues-of-Living:-Three-Recent-Indy-Films&id=7253273

Related Posts

default-image-feature

How To.Charge For.Removal.Of Old.Molding And Insta New Tin Tile Ceiling Moldings

You are searching about How To.Charge For.Removal.Of Old.Molding And Insta New, today we will share with you article about How To.Charge For.Removal.Of Old.Molding And Insta New was…

default-image-feature

How To You A Old Hard Drive With New Computer Warning Signs of a Computer Breakdown

You are searching about How To You A Old Hard Drive With New Computer, today we will share with you article about How To You A Old…

default-image-feature

How To Write Old Clients About Your New Business Example Selling Your Business and Building New Skills For Your New Future

You are searching about How To Write Old Clients About Your New Business Example, today we will share with you article about How To Write Old Clients…

default-image-feature

How To Wiring An Old Furnace To A New Thermostat Atlanta Heating and Cold Weather Alert

You are searching about How To Wiring An Old Furnace To A New Thermostat, today we will share with you article about How To Wiring An Old…

default-image-feature

How To Wire Old Fixture For A New Fluorescent Light Advantages And Disadvantages of LED Flood Lights

You are searching about How To Wire Old Fixture For A New Fluorescent Light, today we will share with you article about How To Wire Old Fixture…

default-image-feature

How To Wire A New Light Switch With Old Wiring Make Your Home Affordable With Green Living

You are searching about How To Wire A New Light Switch With Old Wiring, today we will share with you article about How To Wire A New…