Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd What to Pack for Travelling

You are searching about Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd, today we will share with you article about Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd is useful to you.

What to Pack for Travelling

Kjo është ajo që unë e konsideroj si sende thelbësore për çdo udhëtar / shpinës. Këto janë artikuj që i kam përdorur në udhëtimet e mia të kaluara dhe më kanë shërbyer mirë.

Çantë shpine

Gjëja e parë më e dukshme për çdo udhëtar për të vendosur është nëse do të përdorë një çantë shpine apo një valixhe. Gjatë përvojës sime të parë të udhëtimit të vetëm në Azinë Juglindore, Kore dhe Japoni, udhëtova me një çantë shpine. Për nën 50 vjeç bleva një çantë shpine Eurohike 55 litra me mbulesë shiu, e cila më erdhi mirë gjatë sezonit të musonit! Paketa ishte e hapur dhe nuk ofronte shumë për sigurinë. Prandaj bleva një kuti tranziti të posaçëm për shpinën në të cilën vendosa çantën time të shpinës dhe e sigurova nga vjedhja, por gjithashtu e bëra të sigurt nga shiritat transportues të aeroportit. Kisha dëgjuar se transportuesit në aeroporte nganjëherë thyenin kapëse nga çantat e shpinës nëse nuk ishin të siguruara siç duhet dhe se disa linja ajrore nuk donin të kishin as çanta shpine në aeroplanët e tyre sepse ishin një kërcënim sigurie. Në fakt e humba kutinë e çantës së shpinës gjatë udhëtimeve të mia dhe duhej të përdorja mbështjelljen e çantës së shpinës me çanta dhe kasetë të zezë për koshin e shpinës, në mënyrë që të parandaloja kapëset që të kapnin transportuesit e aeroportit. Çanta e shpinës ishte e rehatshme, me një mbushje shumë të bukur me jastëk. Megjithatë, kuptova ndërsa udhëtimi im vazhdoi se paketa ishte paksa shumë e madhe. Kisha lexuar në shumë faqe interneti të ndryshme se sa më e vogël dhe më e lehtë paketa juaj, aq më i rehatshëm do të jetë udhëtimi juaj. Kjo është kaq e vërtetë. Nuk ka të bëjë vetëm me atë se sa e lehtë është paketa për ta mbajtur, por edhe arsye praktike si udhëtimi në trena dhe metro të mbushura me një gardërobë gjigante në shpinë. Çanta e shpinës ishte tepër e bezdisshme ndërsa udhëtoja në metro të ngarkuara, pasi nuk e dija nëse, dhe sa keq, po përplasesha me njerëzit – por jam i sigurt që padyshim që isha! Megjithatë, ishte mirë të kisha duart e mia të lira kur më duhej të paguaja biletat dhe gjithashtu të mbaja çanta dhe shishe uji.

valixhe

Në udhëtimin tim të dytë në Japoni, vendosa të heq çantën e shpinës dhe të udhëtoj me një valixhe të mesme. Udhëtova për 3 javë dhe kisha planifikuar të lëvizja paksa nëpër vend. Isha i shqetësuar për gjendjen e rrotave të valixhes në fund të udhëtimit, por në përgjithësi preferova komoditetin e një valixhe të bukur. Valixhja kërkon përdorimin e krahëve tuaj, por ju lehtëson shpinën. Kam parë herë pas here se çanta ime po bëhej shumë e rëndë dhe e rëndë për shëtitje më të gjata; një valixhe ndërkohë e bën ecjen kënaqësi. Përpjekja për të gjetur hotelin tuaj në kushtet e lagështa dhe të ngarkuara të Bangkok me çantën tuaj të shpinës gjigante nuk është një përvojë e këndshme. Ndonëse ngjitja e shkallëve është dhimbje me një valixhe, por me një çantë shpine është një fllad. Kjo mund të jetë e rëndësishme për ju pasi është më mirë të udhëtoni nëpër një qytet japonez (dhe shumë qytete të tjera aziatike) nëpërmjet sistemit të metrosë dhe ndonjëherë ata kanë shkallë të mëdha që të çojnë në platforma. Çështja përfundimtare është se një valixhe ju bën të dukeni më biznesor dhe profesional; një çantë shpine ju bën lehtësisht të identifikueshëm si udhëtar ose turist dhe ju bën të dalloheni shumë më tepër. Nëse do të hyja në një hotel të bukur me çantën e shpinës, nuk do të më jepej i njëjti shërbim sikur të udhëtoja me një valixhe. Unë besoj se udhëtarët me shpinës kanë një emër të keq në disa vende, pasi ata që udhëtojnë me shpinës priren të jenë njerëz më të rinj që janë më të prirur ndaj sjelljeve të neveritshme për shkak të lëshimit të avullit pas përfundimit të universitetit.

Paketa ditore

Ju nuk dëshironi të merrni valixhen ose çantën e shpinës me vete në shëtitjet ose ekskursionet tuaja të përditshme, kështu që keni nevojë për një çantë dite të këndshme të përshtatshme. Në fakt mora një çantë mbi supe, pasi dukej më elegant se një çantë shpine e vogël. Por kini kujdes, një çantë e shpatullave mund t’ju shkaktojë dhimbje irrituese të qafës dhe shpatullave nëse e paketoni me shishe të mëdha uji ose suvenire. Në këtë rast, një mini çantë shpine e bukur është më e mirë pasi e transferon peshën në mënyrë të barabartë në shpinë dhe shpatulla.

Sigurimi i Udhëtimit

Unë gjithmonë marr sigurim udhëtimi pasi nuk e dini kurrë se çfarë mund të ndodhë gjatë udhëtimit tuaj. Është gjithmonë më mirë të jesh i sigurt sesa të vjen keq. Ndihma mjekësore jashtë vendit mund t’ju kushtojë mijëra nëse nuk keni sigurimin e duhur, prandaj lexoni gjithmonë siç duhet politikën e sigurimit. Kur kërkoj sigurime, gjithmonë i drejtohem faqeve të krahasimit, si p.sh. moneysupermarket.com. Në këtë mënyrë ju mund të krahasoni të gjitha kompanitë e ndryshme që ofrojnë sigurime dhe politikat e tyre përkatëse.

Skype

Skype është një shërbim falas i cili ju lejon të telefononi këdo në botë (i cili gjithashtu ka një llogari Skype) falas. Shërbimi është plotësisht falas kur përdorni shërbimin Skype-to-Skype, dhe çmimet janë konkurruese nëse dëshironi të telefononi telefona celularë ose fiks. Ju mund të përdorni Skype në iPod Touch, një telefon aktual Skype ose në laptop. Nëse po merrni një laptop jashtë vendit, mund të përdorni edhe kamerën tuaj të internetit për të bërë thirrje video, por nëse nuk jeni duke marrë një laptop, zbulova se shumë internet kafe në Azi kishin Skype të instaluar tashmë në kompjuterët e tyre. Skype gjithashtu ju lejon të dërgoni mesazhe të menjëhershme, të luani lojëra dhe madje të transferoni skedarë. Në përgjithësi, Skype është një pajisje e shkëlqyer të cilën duhet ta përdorni gjatë udhëtimit.

Kutia e Ndihmës së Parë

Më pëlqen të marr një mini kuti të ndihmës së parë kur udhëtoj. Kutitë vijnë në disa madhësi shumë të këndshme të përshtatshme me gjithçka që ju nevojitet për udhëtimin tuaj. Artikujt mund të përfshijnë: suva, krem ​​antiseptik, repelent ndaj insekteve dhe tableta të ndryshme për sëmundjet e zakonshme të udhëtimit.

Veshje

Nuk do të flas shumë për veshjen, pasi besoj se kjo është një zgjedhje personale dhe varet nga nevojat e njerëzve të ndryshëm. Megjithatë, unë do të them se ju duhet gjithmonë të paketoni lehtë dhe të mendoni nëse do t’ju duhet VËRTETI një veshje. Ndonjëherë, kam rënë në grackën e paketimit të tepërt të rrobave ‘për çdo rast’. Ndërsa udhëtoni në Azi, gjithmonë mund të merrni veshje të lira, kështu që nuk ka nevojë të mbingarkoni. Minimumi që do të merrja për një muaj udhëtim është: 3-4 bluza, 2 këmisha, pantallona, ​​dy pantallona të shkurtra, pantallona të shkurtra noti, 2 palë çorape, trajnerë/atlete (do të blija disa që duken formale, por janë aq komode sa trajnerët).

Linja e larjes së udhëtimit

Unë marr një linjë të vogël larjeje në udhëtimet e mia në rast se nuk ka vende të mjaftueshme për të tharë rrobat e mia. Nëse jeni duke bërë paketim të lehtë, thjesht mund t’i lani rrobat tuaja më shpesh dhe ndonjëherë do t’ju duhet një linjë larëse për hapësirë ​​shtesë.

Priza e lavamanit të udhëtimit

E përdora këtë herë pas here kur qëndroja në bujtina. Në disa akomodime buxhetore nuk do të keni prizë lavaman, gjë që e bën të vështirë rruajtjen. Prandaj, priza e udhëtimit rekomandohet nëse po mendoni të qëndroni në akomodim buxhetor. Gjithashtu, edhe disa hotele të klasës më të lartë kanë priza të gabuara në banjën e tyre, kështu që në përgjithësi është një artikull i mirë për t’u marrë.

Pajisje tualeti

Si një çantë shpine elegante, kam një gamë të gjerë produktesh tualeti. Çanta ime e tualetit përbëhet nga: rroje, hidratues, krem ​​kundër diellit, thonjsh, piskatore vetullash, rroje pas rruajtjes (të cilat priren t’i blej nga aeroporti pa pagesë), balsam buzësh, deodorant dhe më shumë!

Rain Mac

Nëse jeni duke udhëtuar kudo që ka një sezon musonesh, atëherë një mac shiu është një ide e shkëlqyeshme. Shiu i musonit është i jashtëzakonshëm dhe thjesht mund t’ju befasojë dhe t’ju lërë të zhytur. Një mac i vogël shiu mund të zbërthehet në një madhësi shumë të vogël dhe mund të mbahet lehtësisht në çantën tuaj ditore.

Thikë e ushtrisë zvicerane

Ndonjëherë e marr këtë në udhëtimet e mia pasi ka pajisje të ndryshme të dobishme: hapës shishe, gërshërë, kruese dhëmbësh, piskatore, koka kaçavidash dhe thika të shumta me forma dhe madhësi të ndryshme.

Peshqirë udhëtimi

Unë rekomandoj të merrni një peshqir të madh udhëtimi. Këto mund të palosen në një madhësi tepër të vogël dhe të zënë shumë pak hapësirë ​​në bagazhin tuaj. Ata gjithashtu thahen më shpejt se peshqirët e zakonshëm.

Kamera

Unë me të vërtetë nuk di shumë për kamerat, por patjetër e di që do t’ju duhet një në udhëtimin tuaj. Është një mënyrë për të regjistruar përvoja që nuk janë të mundshme në asnjë mënyrë tjetër. Sapo bleva një aparat fotografik 8 megapiksel në Bangkok – më ka shërbyer mirë.

Bateritë

Këto do t’ju duhen për kamerën tuaj, prandaj sigurohuni që të merrni mjaftueshëm rezerva nga vendi juaj, të cilat priren të jenë më të lira se sa jeni jashtë vendit.

Celular

Një celular është tashmë një vegël e nevojshme në të gjitha pjesët e jetës dhe është shumë i rëndësishëm gjatë udhëtimeve tuaja. Është një pajisje e shkëlqyer për të mbajtur kontakt me udhëtarët e tjerë, por është gjithashtu një pajisje sigurie nëse humbisni ose jeni në rrezik. Mos harroni të merrni karikuesin tuaj, përndryshe do të bëhet i padobishëm pas disa ditësh.

Kartë SIM rezervë

Vetëm në rast se humbni kartën e parë SIM, thjesht mund të merrni një tjetër Sim, të cilat zakonisht janë falas.

Kartë Debiti/Kredit rezervë

Do të merrja një kartë rezervë vetëm në rast se humbja kartën time kryesore. Nëse humbisja kartën time kryesore, thjesht mund ta anuloja dhe më pas t’i transferoja paratë nga llogaria ime kryesore në llogarinë time rezervë përmes bankingut në internet.

Stilolapsa dhe Letra

Herë pas here do t’ju duhet të shkruani gjëra, të tilla si udhëzime ose kontakte, dhe një stilolaps dhe një letër do të ishin shumë të dobishme. Unë gjithmonë do të udhëtoja me një stilolaps mini dhe një bllok shënimesh të vogël në çantën time të ditës, në mënyrë që të ishte e lehtë për t’u arritur. Ju gjithmonë mund të përdorni telefonin tuaj celular ose iPod Touch për këtë gjithashtu.

Përshtatësit e udhëtimit

Përshtatësit e udhëtimit janë të nevojshëm nëse dëshironi të karikoni iPod-in ose telefonin tuaj celular. Pasi të dini se ku po shkoni, mund të zbuloni se çfarë prizë konverteri do t’ju duhet. Kjo do t’ju kursejë që të kërkoni përreth në vendin tuaj të destinacionit. Disa priza janë të gjithanshme dhe mbulojnë kudo.

iPod Touch

iPod Touch im ka qenë i pazëvendësueshëm gjatë udhëtimeve të mia. Jo vetëm që është i shkëlqyeshëm për të parë filma, për të dëgjuar muzikë dhe për të luajtur lojëra ndërsa prisni fluturimin tuaj ose në udhëtime të gjata me tren, por ka edhe përdorime praktike. Duke shkarkuar aplikacione falas nëpërmjet aftësive të tij Wi-Fi, ju mund ta ktheni iPod Touch në një gjetës hoteli ose bujtinash, një shërbim këmbimi valutor, një udhëzues udhëtimi dhe shumë më tepër. Bleva gjithashtu një aparat të veçantë dhe të lirë, kufje dhe mikrofon për Touch tim, i cili më lejoi të përdor Skype kudo që kisha Wi-Fi falas. Në fakt ju mund të gjeni Wi-Fi falas kudo në Azinë Juglindore: McDonald’s, Starbucks, qendrat tregtare, hotelet dhe madje edhe aeroportet. Sidoqoftë, çuditërisht zbulova se aksesi Wi-Fi nuk gjendet aq lehtë në Kore apo Japoni dhe priret të mos jetë falas nëse ofrohet.

iPad

Unë në fakt nuk zotëroj një nga këto, por ato thjesht duken të jenë një iPod Touch i madh. E gjithë komoditeti i iPod Touch që është një pajisje xhepi e bukur, e cila është e lehtë për t’u marrë kudo, humbet në këtë pajisje. Por ndoshta më mungon diçka në lidhje me të.

Udhëzues udhëtimi

Më pëlqen të lexoj udhëzues udhëtimi dhe t’i marr gjithmonë në udhëtimet e mia. Udhërrëfyesit e mi të preferuar kanë qenë gjithmonë Udhëzuesit e Udhëtimit DK Eyewitness. Unë përdor rregullisht Udhëzues Udhëtimi DK Witness: Tajlandë, Japoni dhe Romë për të përmendur disa. I gjeta tepër të dobishme, por më e rëndësishmja më pëlqeu fokusi në kulturën dhe vendet historike. Udhëzuesit janë të ilustruar mrekullisht, të lehtë për t’u naviguar dhe fotografitë dhe titrat janë paraqitur bukur. Përveç kësaj, seksionet historike janë informuese, të ilustruara mirë dhe kënaqësi për t’u lexuar. Unë do të rekomandoja gjithashtu Rough Guides dhe Lonely Planet, të cilat i kam përdorur gjithashtu në të kaluarën.

Brezi i parave

Fillimisht e bleva një të tillë për të fshehur gjërat e mia të çmuara, por më pas e përdora vetëm për të mbajtur biletat e mia të autobusit/trenit ose këmbimi i vogël, në mënyrë që të ishte lehtësisht në dorë dhe të mos më duhej të gërmoja çantat ose xhepat e mi. Rripi i parave mund të përdoret vetëm si një çantë e zakonshme e zhveshjes (paketë fanny nëse jeni amerikan) pa sende me vlerë dhe thjesht të lihet në ekspozitë dhe jo brenda veshjeve tuaja. Unë thjesht e përdora atë si një xhep shtesë të përshtatshëm.

Shpresoj që lista ime e pajisjeve thelbësore të shpinës të ketë qenë informuese dhe e dobishme. Për më shumë informacion mbi paketimin dhe paketimin e dritës, unë rekomandoj këtë faqe interneti: onebag.com. Gjithashtu, ju lutemi vizitoni faqen time të internetit: http://www.luxurybackpacking.com/ për më shumë informacion mbi udhëtimin me shpine, udhëtimin e pavarur dhe udhëtimin në Azi.

Video about Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd

You can see more content about Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd on our youtube channel: Click Here

Question about Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd

If you have any questions about Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd was compiled by me and my team from many sources. If you find the article Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd

Rate: 4-5 stars
Ratings: 1641
Views: 27237226

Search keywords Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd

Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd
way Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd
tutorial Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd
Install Steam New Hd But Keep Games On Old Hd free
#Pack #Travelling

Source: https://ezinearticles.com/?What-to-Pack-for-Travelling&id=5137401

Related Posts

default-image-feature

Install Old Primary Hdd In New Computer As Secondary Hdd DC Regulated Power Supply – How To Use It To Find Out Shorted Components In Main Board

You are searching about Install Old Primary Hdd In New Computer As Secondary Hdd, today we will share with you article about Install Old Primary Hdd In…

default-image-feature

This Video Will Be Flagged By A 5 Year Old Which Racing Lawn Mower Engines Are a Racer’s Favorites?

You are searching about This Video Will Be Flagged By A 5 Year Old, today we will share with you article about This Video Will Be Flagged…

default-image-feature

How Many Hours Should A 3.5 Month Old Sleep A War That Counts Homelessness and Poverty in the United States

You are searching about How Many Hours Should A 3.5 Month Old Sleep, today we will share with you article about How Many Hours Should A 3.5…

default-image-feature

Install Old Hard Drive With Windows 10 In New Computer How to Compare Registry Cleaners

You are searching about Install Old Hard Drive With Windows 10 In New Computer, today we will share with you article about Install Old Hard Drive With…

default-image-feature

This Is What An Awesome 5 Year Old Looks Like Guide to Bodyshaping With Very Large Breast Forms, Corsets, and Hip Padding

You are searching about This Is What An Awesome 5 Year Old Looks Like, today we will share with you article about This Is What An Awesome…

default-image-feature

How Many Hours Should A 2.5 Month Old Sleep Colon-Liver Cancer: The Story of Tony

You are searching about How Many Hours Should A 2.5 Month Old Sleep, today we will share with you article about How Many Hours Should A 2.5…