Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood Amos Omolo – Uganda’s First Olympic Running Finalist

You are searching about Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood, today we will share with you article about Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood is useful to you.

Amos Omolo – Uganda’s First Olympic Running Finalist

Sprinteri nga Uganda Amos Omolo ka lindur më 9 mars 1937 me sa duket në Kenia nga ku thuhet se ka emigruar në Ugandë për të cilën ai garoi për një periudhë të konsiderueshme kohore. Omolo vjen si një vrapues i përkushtuar dhe i shkëlqyer, ai që konkurroi me disa nga mbajtësit legjendar të rekordeve botërore të 400 metrave dhe olimpistë të viteve 1960 dhe 1970. Në Lojërat Olimpike të vitit 1968, Amos Omolo do të vendoste një rekord kombëtar në vrapimin 400 metra, i cili do të zgjaste për 27 vjet. Si i tillë, Amos Omolo do të shquhet përgjithmonë, ndërkombëtarisht, si vrapuesi (i parë) kryesor elitar i Ugandës.

Në Lojërat e Komonuelthit Britanik të vitit 1962 të mbajtura në Perth në Australinë Perëndimore, të mbajtura nga 22 nëntori deri më 1 dhjetor, Amos Omolo demonstroi kompetencë ndërkombëtare. Fitimi i medaljes së bronztë të Omolo-s në vrapimin 440 jard (pothuajse ekuivalenti i vrapimit metrikë 400 metra) me kohëzgjatje prej 46,88 sekondash ishte një betejë e ngushtë me përfundimin e fotografive. George Kerr i Xhamajkës fitoi në 46.74 sekonda dhe Robbie Brightwell i Anglisë doli i dyti me 46.86. Në Nderi i Perandorisë së Bob Phillip-it, Lavdia e Sportit: Historia e Atletikës në Lojërat e Komonuelthit (2000: 92), përmendet se kjo ishte vetëm hera e gjashtë që fituesi i medaljes së bronztë Omolo ishte futur në këtë distancë. Shumëkush u bëri përshtypje nga kjo shfaqje afrikane, një premtim i shfaqjeve spektakolare afrikane në të ardhmen shumë të afërt. Omolo ishte gjithashtu pjesë e ekipit të stafetave të Ugandës 4x400m. Të tjerët në grup ishin Asmani Bawala, Francis Hatega dhe George Odeke. Ishte një prani prestigjioze, por skuadra e Ugandës ishte e teta dhe e fundit në kohën 3:13.6. E vetmja medalje tjetër e fituar për Ugandën ishte një bronz e mbledhur nga Benson Ishiepai i cili vrapoi në 440 jard-me pengesa.

Arritjet e tjera të dukshme të Ugandës në këto Lojëra ishin me anë të boksit: një medalje e artë e fituar nga pesha e rëndë George Oywello, një medalje bronzi e fituar nga pesha bantam J.Sentongo, medalje argjendi e fituar nga pesha e lehtë Kesi Odongo dhe një medalje bronzi e fituar nga Francis Nyangweso. Numri i përgjithshëm i 6 medaljeve ishte një moment historik për Ugandën e sapo pavarur politikisht. Performanca e përgjithshme e Ugandës ishte e 11-ta nga 35 kombet që konkurruan në Lojëra. Kërcimi ishte gjigant, krahasuar me medaljen e vetme të Ugandës të fituar nga boksieri i peshës së lehtë Thomas Kawere në Lojërat e mëparshme të Commonwealth që u mbajtën në 1958 në Cardiff të Uellsit. Në Cardiff, Uganda doli e 17-ta, në përgjithësi nga 24 kombe pjesëmarrëse. Uganda mori pjesë për herë të parë në Lojërat e Commonwealth në 1954, të mbajtura në Vankuver të Kanadasë. Pjesëmarrja inauguruese e Ugandës rezultoi në një medalje të vetme për kombin: medaljen e argjendtë të fituar nga Patrick Etolu në kërcimin së larti. Ky ishte një fillim inkurajues për Ugandën, kombi u rendit i 14-ti në total, nga 24 vende pjesëmarrëse.

Tokio priti Lojërat Olimpike verore të vitit 1964 që u hapën nga Perandori Hirohito më 11 tetor 1964. Ceremonia e mbylljes u zhvillua më 24 tetor. Performanca relativisht mediokre e Amos Omolo nuk do ta lejonte atë të kalonte përtej raundit të parë. Në nxehtësinë 3 nga katër ndeshjet, 27-vjeçari Omolo përfundoi i pesti me kohën 47.6. Të gjithë burrat që kishin rrahur Omolon ishin shumë më të rinj se ai. Zhgënjimi i mëtejshëm erdhi në Tokio, kur ekipi i stafetës së meshkujve të Ugandës 4×100 i përbërë nga Amos Omolo, Erasmus Amukun, Aggrey Awori dhe James Odongo u eliminuan nga konkurrenca e mëtejshme pasi përfunduan në vendin e 6-të në raundin paraprak.

Lojërat e Commonwealth u mbajtën më pas në Kingston të Xhamajkës, gjatë 4-13 gushtit 1966. Uganda nuk fitoi asnjë medalje në vrapimin në pistë, por boksierët Alex Odhiambo (pesha e lehtë), Mathias Ouma (pesha e mesme) dhe Benson Ocan (pesha e rëndë ) u kthye në shtëpi me medalje bronzi. Performanca e përgjithshme e Ugandës, krahasuar me atë të regjistruar në Lojërat e mëparshme të Commonwealth, ishte e dobët. Uganda doli e 21-ta në përgjithësi, nga 32 vende pjesëmarrëse.

Kampionati i Atletikës së Afrikës Lindore dhe Qendrore (kryesisht që përfshin Ugandën, Kenian, Tanzaninë; dhe më vonë edhe Zambinë, Somalinë, Etiopinë dhe madje edhe Egjiptin) mbahen normalisht çdo vit. Ndër shfaqjet kurorëzuese të Omolos në këto kampionate ishte medalja e artë që ai fitoi në vitin 1968, turneu i mbajtur në kryeqytetin e Tanzanisë, Dar-es-Salaam. Omolo fitoi në 47.6 sekonda. Gjatë viteve 1960, Omolo ishte shpesh pjesë e fitoreve të shumta të medaljeve të Ugandës në stafetën e shkurtër dhe të gjatë.

Amos Omolo mbërriti në Mexico City për të përfaqësuar Ugandën në Lojërat Olimpike të mbajtura gjatë 12-27 tetorit 1968, ai ishte gati 32 vjeç dhe ishte veçanërisht pjesëmarrësi më i vjetër i Ugandës. Mosha e tij relativisht e avancuar, me shumë nga vrapuesit më të mirë në botë në 100 metra dhe 400 metra, gati 10 ose më shumë vjet më të rinj se ai, nuk dukej se e përforcoi vendosmërinë e Omolo-s.

Omolo u konsiderua shumë më pak në vrapimin 100 metra sesa në vrapimin 400 metra. Në Raundin e Parë (të mbajtur më 13 tetor) në garën 100 metra, Omolo u hodh në Heat 2. Çuditërisht, Omolo ishte relativisht mbresëlënës, duke vrapuar në vendin e katërt (në 10.5 sekonda) respektivisht pas mbajtësit legjendar të ardhshëm botëror, 22-vjeçarit James Ray. “Jim” Hines (10.26 sekonda) nga SHBA, Jean-Louis Ravelomanantsoa (10.30 sekonda) nga Madagaskari dhe Gaoussou Koné (10.37 sekonda) nga Bregu i Fildishtë. Të katër kaluan në raundin e çerekfinaleve.

Çerek-finalet u mbajtën më vonë, në të njëjtën ditë të 13 tetorit. Omolo u hodh në short në Heat 3. Omolo u eliminua nga gara e mëtejshme pasi vrapoi në vendin e 7-të dhe shënoi kohën në 10.45 sekonda. Fituesi ishte Pablo Montes nga Kuba (në 10.1 sekonda). Tre ata që pasuan kaluan në gjysmëfinale. Ata ishin Hartmut Schelter (10.29 sekonda) nga Gjermania Lindore, Hideo Iijima (10.31 sekonda) nga Japonia dhe një fotofinishing Gerard Fenouil (10.31 sekonda) nga Franca. Të katër kaluan në gjysmëfinale.

Më 16 tetor u mbajtën garat e raundit të parë të vrapimit 400 metra për meshkuj. Omolo fitoi në nxehtësinë e tij (Heat Five), me një kohë mbresëlënëse prej 45.88 sekondash. Vrapuesit që respektivisht përfunduan pas tij dhe kaluan së bashku në raundin tjetër (çerekfinalet) ishin Munyoro Hezekiah Nyamau (45.91 sekonda) nga Kenia, Jean-Claude Nallet (45.93 sekonda) nga Franca dhe Hellmar Muller (45.98 sekonda) nga West. Gjermania.

Ndeshjet çerekfinale u zhvilluan të nesërmen, më 17 tetor. Omolo u hodh në Heat Two. Për rrjedhojë, performanca e tij ishte fenomenale. Omolo fitoi me një rekord kombëtar të Ugandës prej 45.33 sekondash, i cili do të qëndronte derisa Davis Kamoga ta thyente atë në 1995 më 5 maj në Nairobi në Kenia, me kohë në 45.29 sekonda. Më pas, Kamoga do të përmirësonte rekordin edhe për pesë herë të tjera deri më 5 gusht 1997, ku në vendin e dytë duke përfunduar në Athinë në Kampionatin e 6-të Botëror të Atletikës IAAF, Kamoga u shënua me një rekord kombëtar prej 44.37 sekondash. Davis Kamoga është ende zyrtarisht i vetmi Ugandan që ka vrapuar 400 metra më shpejt se Omolo.

Omolo mundi rekordin botëror të së kaluarës dhe të së ardhmes në 400 m (dhe stafetë 4×400 m) më të moshuarin Lee Evans të SHBA-së, në çerek-finale. Por, mund të ndodhte që 21-vjeçari legjendar Lee Evans ishte thjesht i relaksuar gjatë garës dhe ishte rehat me kalimin e thjeshtë dhe të sigurt në raundin tjetër (gjysmëfinal). Lee Evans vrapoi i dyti në 45.54 sekonda, Munyoro Hezekiah Nyamau ishte i treti dhe me kohë 46.12 sekonda dhe Wolfgang Muller i Gjermanisë Lindore (RDGJ) ishte i katërti në 46.32 sekonda. Të katër kaluan në gjysmëfinale. Amos Omolo kishte dëshmuar se ishte një perspektivë e fortë për medalje! Hezekiah Nyamau më vonë do të ishte pjesë e ekipit befasues të stafetës 4x400m të Kenias në vitin 1968, i cili vendosi një rekord kombëtar dhe fitoi medaljen e argjendtë, duke qenë nënkampionët e SHBA-së që thyen rekordet botërore.

Në Olimpiadën e ardhshme (Mynih, 1972), Hezekiah Nyamau do të ishte pjesë e ekipit fitues të arit në Kenia. SHBA-të ishin dobësuar sepse medalistët e fundit të medaljes së artë dhe të argjendtë në 400 metra, Vince Mathews dhe Wayne Collett, u ndaluan nga garat e mëtejshme për shkak të pretendimit të mosdisiplinës së dobët teksa qëndronin në tribunat e medaljeve ndërsa luhej himni i SHBA-së. Amerikani John Smith i cili ishte favorit për të fituar në vrapimin 400 metra, u dobësua nga një dëmtim në këmbë dhe në finale u tërhoq herët në garë. Reduktimi i rëndë i ekipit të SHBA, i dha Kenias mundësinë për të fituar. Ata bënë pikërisht këtë, duke dëshmuar se fitorja e tyre me medaljen e argjendtë në Lojërat Olimpike të mëparshme nuk kishte qenë një rastësi! Përveç Nyamaut, ekipi i stafetës së Kenias përbëhej nga të gjithë vrapuesit e shkëlqyer dhe legjendar: Charles Asati, Julius Sang (fitoi medaljen e bronztë në 400 metra në të njëjtën Olimpiadë) dhe Robert Ouko.

Gjysmëfinalet e vrapimit 400 metra u zhvilluan gjithashtu në të njëjtën ditë kur u zhvilluan çerekfinalet (17 tetor), dëshmi se afërsia mes nxehtësisë kërkonte strategjinë e garuesve për të minimizuar mbisforcimin e tyre. Tavolinat u kthyen! Në sezonin e dytë, ku u vendos Omolo, Lee Edward Evans fitoi në 44.83 sekonda (një rekord i ri i Olimpiadës), armiku i madh 20 vjeçari George Lawrence “Larry” James nga SHBA vrapoi i dyti në 44.88 sekonda, 23 vjet – Plaku Martin Jellinghaus nga Gjermania Perëndimore (FDR) vrapoi në vendin e tretë dhe u mat me 45.06 sekonda, dhe 31-vjeçari Amos Omolo doli i katërti me 45.52 sekonda. Këta katër atletë do të kalonin në finale në të cilën ata do të konkurronin me gjysmëfinalistët e parë (Heat One): 28-vjeçari Amadou Gakou (45.17 sekonda) nga Senegal, 21-vjeçari Ron Freeman (45.47 sekonda) i SHBA-së, 25-vjeçari Andrzej Badenski (45.50 sekonda) nga Polonia dhe 27-vjeçarja Tegegne Bezabeh (45.60 sekonda) nga Etiopia. Formacioni u krijua për përballjen përfundimtare!

Vetëm të nesërmen, me pak pushim intervalesh, finalet e vrapimit 400 metra për meshkuj u caktuan për në 18 tetor. Gara do të rezultonte e jashtëzakonshme dhe historike. Amos Omolo u tërhoq në mënyrë të pafavorshme në korsinë më të jashtme 8 (korsia 4 dhe 5 konsiderohen si më të favorshmet në këtë vrapim në distancë) ku vrapuesi vendoset në ballë të garës në fillim, ku gjykimi i tij i garës së shpejtësisë pas tij është minimizuar. Në fund, Lee Evans fitoi me një rekord të ri botëror prej 43.86 sekondash, i cili do të thyhej vetëm 20 vjet më vonë (në 1988) nga Harry “Butch” Reynolds nga SHBA. Për më tepër, Lee Evans ishte bërë njeriu i parë që vrapoi ndonjëherë 400 metra nën 44 sekonda. I riu Larry James, në korsinë e pafavorshme 2 e kishte ndjekur Evans-in poshtë, por do të arrinte të nxitonte vetëm në 43.97 sekonda (një më e mirë personale).

Ndoshta një nga frymëzimet pas këtyre arritjeve nën 44 sekonda ishte Omolo, i cili kishte nisur me një sprint në 200 metrat e parë. Por Omolo me sa duket u kullua. ai përfundoi në vendin e fundit (8) me një kohë mesatare të një atleti që kishte humbur shpresat, në 47.61 sekonda. Sa i përket pjesës tjetër të fushës, amerikani Ron Freeman duke vrapuar në korsinë e pafavorshme 1 fitoi medaljen e bronztë me kohën 44.41 sekonda. Ndoshta gara e madhe përfundimisht u bë një betejë midis Lee Evans dhe Larry James.

Vendi i katërt ishte Amadou Gakou (në korsinë e favorshme 5) nga Senegal në 45.01 sekonda, Martin Jellinghaus (në korsinë 3) nga Gjermania Perëndimore (FDR/FRG) doli i pesti me 45.33 sekonda. Tegegne Bezabeh nga Etiopia, duke vrapuar në korsinë e favorshme katër, u vendos në vendin e 6-të dhe me kohë 45.42 sekonda. Andrzej Badenski i Polonisë vrapoi në vendin e 7-të në një foto-finish me Bezabeh, Badenski gjithashtu shënoi kohë në 45.42. Një Omolo në dukje i zhgënjyer dhe me vështirësi do të ishte i vetmi mes finalistëve që do të përfundonte në një kohë prej më shumë se 46 sekondash dhe madje më shumë se 47 sekondash. Omolo u largua pas dhe përfundoi në 47.61 sekonda zhgënjyese! Jo diçka që do të pritej nga një konkurrent që kishte fituar në dy nga raundet e mëparshme.

Lojërat Olimpike të vitit 1968 do të ishin paraqitja e fundit madhështore e Omolos. Performanca e Amos Omolo ishte e hidhur dhe e ëmbël. Omolo e kishte dëshmuar vlerën e tij, pavarësisht moshës së tij të avancuar, me vendosjen e rekordit të tij më të mirë personal dhe të gjatë në Ugandë në 400 metra në vitin 1968. Ai fitoi me prestigjiozitet në dy ndeshjet e mëparshme pasuese, ai vazhdoi në finalet e një gare olimpike vrapimi, arritje që mbeten ende të rralla mes olimpistëve të Ugandës. Lojërat Olimpike në Mexico City ishin ndër më të rëndësishmet në histori. Demonstratat e “fuqisë së zezë” ishin aty, afrikanët (më tepër kenianët me disa medalje që fituan) treguan se ishin një forcë për t’u llogaritur në skenën sportive. Disa afrikanë vendosën rekorde personale, rajonale dhe madje edhe olimpike. Amos Omolo ishte shumë pjesë e asaj historie madhështore.

Referencat

Murphy, F. Protesta e fundit: Lee Evans në Mexico City. Windsprint Press, Michigan: 2006.

Phillips, B. Nderi i Perandorisë, Lavdia e Sportit: Historia e Atletikës në Lojërat e Komonuelthit. Parrs Wood, Michigan: 2000.

Video about Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood

You can see more content about Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood on our youtube channel: Click Here

Question about Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood

If you have any questions about Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood was compiled by me and my team from many sources. If you find the article Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood

Rate: 4-5 stars
Ratings: 6652
Views: 30985812

Search keywords Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood

Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood
way Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood
tutorial Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood
Is 200 Year Old Wood Worth More Than New Wood free
#Amos #Omolo #Ugandas #Olympic #Running #Finalist

Source: https://ezinearticles.com/?Amos-Omolo—Ugandas-First-Olympic-Running-Finalist&id=3054677

Related Posts

default-image-feature

Is 19 Years Old Still A Teenager In New Jersy Lawyer Up Early to Get DYFS Out of Your Life

You are searching about Is 19 Years Old Still A Teenager In New Jersy, today we will share with you article about Is 19 Years Old Still…

default-image-feature

Things To Do By Mail With A 5 Year Old Dealing With Issues With ADHD

You are searching about Things To Do By Mail With A 5 Year Old, today we will share with you article about Things To Do By Mail…

default-image-feature

Things To Do At Home With A 5 Year Old Dollars & Sense – How to Increase the Value of Your Home

You are searching about Things To Do At Home With A 5 Year Old, today we will share with you article about Things To Do At Home…

default-image-feature

Iphone Rip Image Off Old Phone And Put On New Presentation Layer in Website Design

You are searching about Iphone Rip Image Off Old Phone And Put On New, today we will share with you article about Iphone Rip Image Off Old…

default-image-feature

Things To Do At A 5 Year Old Birthday Party Top 5 Uses For Happy Birthday Banners

You are searching about Things To Do At A 5 Year Old Birthday Party, today we will share with you article about Things To Do At A…

default-image-feature

Things To Buy A 5 Year Old Girl For Christmas 5 Ideas to Choosing Jewelry As Christmas Gifts

You are searching about Things To Buy A 5 Year Old Girl For Christmas, today we will share with you article about Things To Buy A 5…