Is Cotton From The Old World Or The New World The Definitive History of the T-Shirt

You are searching about Is Cotton From The Old World Or The New World, today we will share with you article about Is Cotton From The Old World Or The New World was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic Is Cotton From The Old World Or The New World is useful to you.

The Definitive History of the T-Shirt

Sot, bluza moderne ka krijuar një industri të madhe tekstili dhe modë, me vlerë mbi dy miliardë dollarë për tregtinë me pakicë në botë. Lindja e pamundur e bluzës ishte një ngjarje mjaft jospektakolare, megjithatë kjo veshje modeste ishte vendosur të ndryshonte stilet dhe modat e kulturave për brezat që do të vijnë. Përfundimisht bluza do të përdorej si një mjet politik për protestë dhe në kohë dhe vende të caktuara të historisë, një simbol i revolucionit dhe ndryshimit.

Në fillim, bluza ishte pak më shumë se një të brendshme, madje jashtëzakonisht utilitare. Në fund të shekullit të 19-të, kostumi i unionit, (i njohur edhe si long Johns), ishte në ditët e tij të kulmit, i veshur në të gjithë Amerikën dhe pjesët veriore të Evropës. E njohur gjatë gjithë klasës dhe brezit, kjo një pjesë modeste e thurur mbulonte të gjithë trupin, nga qafa te kyçet dhe kyçet e këmbës. Dizajni i pièce de resistance paraqiste një kapak me rënie në pjesën e pasme për lehtësinë e përdorimit në ambientet e vjetra. Ndërsa pambuku u bë gjithnjë e më i disponueshëm, prodhuesit e të brendshmeve shfrytëzuan momentin për të krijuar një alternativë ndaj këtij modeli kryesor dhe mjaft të rëndë. Materiali i thurur është i vështirë për t’u prerë dhe qepur qepjet dhe kështu me pambuk mund të fillojë një zhvendosje rrënjësore drejt modës së bërë në masë.

Në Evropë kohët po ndryshonin, ndërsa amerikanët vazhdonin të djersiteshin dhe të kruheshin, një shabllon i thjeshtë “në formë T” u pre dy herë nga një copë pëlhure pambuku dhe të dy pjesët u vunë përballë dhe u qepën së bashku në një punëtori të ulët evropiane. Ishte një gjysmë palë xhinse të gjata, por shpejt mori një jetë më vete. Ndërsa Revolucioni Industrial arriti përfundimin e tij të pashmangshëm, Henry T. Ford krijoi linjën e parë të prodhimit në botë, idetë e funksionalizmit, efikasitetit dhe stilit utilitar hynë në vetëdijen kryesore të shoqërive në mbarë botën, dhe në Evropë në veçanti. Shumë filluan të vënë në dyshim puritanizmin e së kaluarës, idetë viktoriane të modestisë me kopsa po fillonin t’i linin vendin rrobave të banjës gjithnjë e më të pakta, fundeve me kyçin e këmbës dhe këmishave me mëngë të shkurtra. Ndërsa Lufta e Parë Botërore u shfaq në horizont, bluza do të dërgohej në ushtri.

Studiuesit historikë përcaktojnë se incidenti i parë i regjistruar i futjes së bluzës në Shtetet e Bashkuara ndodhi gjatë Luftës së Parë Botërore, kur ushtarët amerikanë vunë re këmisha të lehta prej pambuku të ushtarëve evropianë që u jepeshin si uniformë standarde. Ushtarët amerikanë po nxeheshin, qeveria e tyre po lëshonte ende uniforma leshi, kjo nuk ishte modë, ishte praktikisht një disavantazh taktik ushtarak. Si mundet një snajper të qëndrojë pa lëvizur dhe të drejtojë pushkën e tij me rruaza djerse që derdhen në sytë e tij dhe një kruarje që thjesht nuk do të largohej? Ushtria amerikane mund të mos ketë reaguar aq shpejt sa trupat e tyre do të kishin dashur, por bluza shumë praktike dhe e lehtë do të kthehej së shpejti te konsumatori kryesor amerikan.

Për shkak të formës së tyre shumë të njohur dhe dëshirës për një emër më të mirë, fjala “T-shirt” u krijua dhe ndërsa fjala gjeti vendin e saj në leksikun kulturor, njerëzit në mbarë botën filluan të adoptojnë alternativën e re dhe më komode për këmisha e bashkimit. Një pjesë e vogël e ekspertëve amerikanë pohojnë se emri u krijua në vitin 1932 kur Howard Jones porositi “Jockey” të projektonte një këmishë të re që thith djersën për ekipin e futbollit USC Trojans. Megjithatë, ushtria amerikane konteston origjinën e fjalës vjen nga këmisha stërvitore të ushtrisë, duke qenë se ushtria nuk kaloi shumë përpara se praktika të siguronte shkurtesën. Ekziston një teori alternative, pak e njohur dhe mjaft grafike në interpretimin e saj. Në thelb ideja që krahët me gjatësi të shkurtuar përshkruheshin si të ngjashme me formën e një busti të amputuar, një pamje e zakonshme në betejat më të përgjakshme të së kaluarës, megjithëse ky spekulim nuk mund të verifikohet, ideja ka një unazë të tmerrshme të së vërtetës për të. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, bluza më në fund u lëshua si mbathje standarde për të gjitha gradat si në Ushtrinë Amerikane ashtu edhe në Marinën. Edhe pse bluza ishte menduar si të brendshme, ushtarët që kryenin lojëra luftarake të rënda ose punë ndërtimi, dhe veçanërisht ata që jetonin në klimat më të ngrohta, shpesh mbanin një bluzë të pambuluar. Më 13 korrik 1942, kopertina për revistën Life përmban një foto të një ushtari të veshur me një bluzë me tekstin “Shkolla e Gunnery Corps Air”.

Në vitet e para pas Luftës së Dytë Botërore, moda evropiane për të veshur bluza si veshje e jashtme, e frymëzuar kryesisht nga uniformat e reja të ushtrisë amerikane, u përhap në popullsinë civile të Amerikës. Në vitin 1948 New York Times raportoi një mjet të ri dhe unik marketingu për fushatën e atij viti për Guvernatorin e Nju Jorkut Thomas E. Dewey. Ishte “T-Shirt” e parë e regjistruar me “slogan”, mesazhi ishte “Dew It for Dewey”, i përsëritur nga afër nga bluzat më të famshme “I Like Ike” në fushatën presidenciale të Dwight D. Eisenhower.

Në fillim të viteve 1950, kompanitë sipërmarrëse me bazë në Miami, Florida, filluan të dekorojnë bluza me emra resort Floridian dhe madje edhe personazhe vizatimorë. Katalogu i parë i regjistruar i bluzave grafike u krijua nga Tropix Togs, nga krijuesi dhe themeluesi i tij, sipërmarrësi nga Miami, Sam Kantor. Ata ishin të licencuarit origjinal për personazhet e Walt Disney që përfshinin Mickey Mouse dhe Davy Crockett. Më vonë kompani të tjera u zgjeruan në biznesin e printimit të këmishave që përfshinte Sherry Manufacturing Company gjithashtu me bazë në Miami.

Sherry filloi biznesin në vitin 1948, pronari dhe themeluesi, Quinton Sandler, ishte i shpejtë për të kapur trendin e ri të bluzave dhe e zgjeroi shpejt kompaninë e shalleve të printimit në ekran në prodhuesin më të madh të licencuar të veshjeve të printuara në ekran në Shtetet e Bashkuara. Së shpejti, gjithnjë e më shumë të famshëm u panë në televizionin kombëtar me këtë veshje të re të rrezikshme, duke përfshirë John Wayne dhe Marlon Brando. Në vitin 1955, James Dean i dha besueshmërinë e rrugës T-Shirt në filmin klasik “Rebel Without A Cause”. T-Shirt po evoluonte shpejt në një simbol bashkëkohor të rinisë rebele. Zhurma fillestare dhe protesta publike u shuan shpejt dhe me kalimin e kohës edhe Brezi i Biblës Amerikane mund të shihte prakticitetin e tij të dizajnit.

Në vitet ’60 njerëzit filluan të lidhnin ngjyrë dhe të printonin bluzën bazë prej pambuku, duke e bërë atë një sukses edhe më të madh tregtar. Përparimet në printim dhe ngordhje lejuan më shumë larmi dhe erdhën në modë T-Shirt Tank Top, Muscle Shirt, Scoop Neck, V-Neck dhe shumë variacione të tjera të T-Shirt. Gjatë kësaj periudhe të eksperimentimit dhe trazirave kulturore, shumë printerë të pavarur bluzash bënë kopje të “Guerrillero Heroico, ose Heroic Guerilla”, portreti i famshëm i Ernesto “Che” Guevara të marrë nga Alberto “Korda” Diaz. Që nga ajo që thuhet se është imazhi më i riprodhuar në historinë e fotografisë, kryesisht falë rritjes së bluzës.

Vitet 1960 panë gjithashtu krijimin e “T-shirt Ringer”, e cila u bë një modë kryesore për të rinjtë dhe rock-n-rollers. Dekada pa gjithashtu shfaqjen e ngjyrosjes së kravatës dhe printimit të ekranit në bluzën bazë. Në vitin 1959, “Plastisol”, një bojë më e qëndrueshme dhe më elastike, u shpik, duke lejuar shumë më tepër larmi në modelet e bluzave. Ndërsa teknologjitë e tekstilit u përmirësuan, stilet e reja të bluzave u prezantuan shpejt, duke përfshirë bluzën, bluzën A (e njohur si “rrahëse e gruas”), këmishën e muskujve, qafat me lugë dhe sigurisht qafat V.

Gjithnjë e më shumë bluza ikonike u projektuan dhe u krijuan gjatë epokës Psychedelic, duke përfshirë gjithnjë e më shumë eksperimente të bëra në shtëpi. Një valë e baticës bluzash me kravata filloi të shfaqej në skenat e festivaleve muzikore në rritje në Evropën Perëndimore dhe Amerikë. Nga fundi i viteve ’60 ishte praktikisht një kod veshjeje i kërkuar në kulturën hipi të Bregut Perëndimor. Bluzat e grupeve u bënë një tjetër formë jashtëzakonisht e njohur e bluzave, të printuara me çmim të ulët dhe të shitura në koncerte dhe koncerte të ditës, tradita vazhdon edhe sot, bluzat e grupeve janë po aq të njohura si kurrë më parë, megjithatë çmimi i tyre është rritur në mënyrë dramatike .

Në vitin 1975, Vivienne Westwood lë shenjën e saj në 430 King’s Road, Londër në butikun “Sex” me bluzat e reja të stilit Punk, duke përfshirë dizajnin e saj famëkeq “God Save The Queen”. Punk prezantoi një shpërthim të stilistëve të pavarur të modës dhe në veçanti stilistëve të bluzave. Edhe sot e kësaj dite shumë dizajne moderne i bëjnë haraç “grunge-look”-it të kësaj periudhe rebele dhe anarkike të kulturës perëndimore.

Fluksi i financimit të korporatave të viteve 1980 ndryshoi gjithë fytyrën e tregut të bluzave. Bluzat me slogane po fitonin përsëri popullaritet, “Choose Life” u prodhua për të promovuar albumin debutues të grupit të George Micheal “Wham”, ndërsa “Frankie Says” ndihmoi të shtynte një varg këngësh shumë të diskutueshme në krye të top listave në Mbretërinë e Bashkuar për Liverpool. grupi me bazë “Frankie Goes to Hollywood”. Bandat, ekipet e futbollit, partitë politike, agjencitë e reklamave, organizatorët e konventave të biznesit, në fakt kushdo pas një promovimi të lirë filloi të porosiste dhe shesë një numër të madh bluzash. Një përjashtim fisnik i kohës ishte bluza tashmë ikonë “Feed the World”, e krijuar për të mbledhur fonde dhe ndërgjegjësim për ngjarjen origjinale dhe novatore të bamirësisë Band Aid.

Gjatë viteve 80 dhe 90, teknologjitë e prodhimit dhe printimit të bluzave u përmirësuan shumë, duke përfshirë format e hershme të printimit DTG (Direct to Garment Transfer), duke rritur volumin dhe disponueshmërinë. Ndërsa në qarqet financiare, tregjet e aksioneve të botës morën vëmendjen pasi bluza amerikane u klasifikua si një artikull mall në industrinë e veshjeve.

Etiketat e markave të korporatave shpejt lanë shenjën e tyre masive në industri. Një gjeneratë krejt e re e modeleve të bluzave pushtoi tregun, duke promovuar konformitetin dhe besnikërinë ndaj një emri marke, si Nike, në vend të një shprehje të individualitetit. Kjo traditë mjaft jofrymëzuese vazhdon edhe sot e kësaj dite, për shembull bluza tashmë ikonë “Vintage 82” nga “Next”. Brenda pak vitesh nga shtypja e tij e parë, ky dizajn u lejua të vërshonte tregun, derisa kopjet e lira dhe trokitja e tregut të zi të kenë ngopur botën. Ka shumë modele të ngjashme që kanë një jetëgjatësi të kufizuar kulturore të ngjashme.

Kohët e fundit, një lëvizje frymëzuese drejt ripolitizimit të bluzave ka mundësuar grupet e presionit dhe bamirësitë që të përcjellin mesazhin e tyre tek një audiencë më e gjerë. Mbi një milion njerëz marshuan në Londër të veshur me një gamë të gjerë bluzash kundër luftës, anti Bush dhe anti Blair në tubimin kundër Irakut. Një shembull tjetër, që të kujton ngjarjen e mëparshme Band Aid, pa që fushata The Make Poverty History të vitit 2005 mori mbulim mediatik global. Menjëherë pasi Vivienne Westwood rishfaqet në botën e bluzave me bluzën e saj të re me sloganin “Unë nuk jam terroriste, ju lutem mos më arrestoni”. Catherine Hamnett, një tjetër stiliste e famshme britanike është e njohur për bluzat e saj protestuese, duke përfshirë punën e saj për të nxjerrë në pah borxhin e Botës së Tretë dhe epideminë e Sidës në Afrikë. Përsëri, Catherine kohët e fundit është cituar të ketë thënë se bluzat me slogane politike i lejojnë konsumatorit të “ndjejë se ka marrë pjesë në aksionin demokratik”, kur në fakt gjithçka që ata kanë bërë është një blerje e vogël rrobash. Kjo ndoshta është e vërtetë, megjithatë ato ende sjellin vëmendje të madhe mediatike për çdo kauzë të drejtë.

Me kalimin e viteve, stilet, imazhet dhe kontributi për shoqërinë e lirë që kanë dhënë bluzat janë marrë si të mirëqenë, bluza është tashmë një shoqërues thelbësor për çdo gardërobë në modë, pavarësisht se në cilën pjesë të botës. Akoma më shumë përparime teknike në industri kanë lejuar më shumë zgjedhje në stil dhe prerje. Bluzat me përmasa të mëdha që shtrihen deri në gjunjë, janë të njohura me modelet e hip hopit dhe të patinatorëve. Stinët ndryshojnë, megjithatë herë pas here, tregu i femrave përqafon më shumë stile bluzash “të prera”, të shkurtra mjaftueshëm për të zbuluar mesin. Ngritja e bluzës me mëngë të gjata me kapuç ose bluzë me kapuç nuk mund të injorohet, ajo po bëhet gjithashtu një shtesë thelbësore për koleksionin e çdo fashionista të mençur të rrugës.

Kohët e fundit ka pasur një reagim masiv të konsumatorëve kundër konformitetit të markës së tregut të bluzave të korporatave dhe të licencuara. Konsumatori më në fund po rifiton njëfarë ndjesie individualiteti, njerëzit sot nuk janë të kënaqur me nocionin e “besnikërisë ndaj markës”. Njerëzit duan të pasqyrojnë personalitetin e tyre, bindjet politike, sensin e stilit ose humorin. Disa po dizajnojnë të tyren me ndihmën e një përzgjedhjeje të gjerë shërbimesh të printimit të bluzave në internet, duke përfshirë “Cafe Press” dhe “Threadless” për të përmendur vetëm dy. Por shumë njerëz nuk kanë as kohë dhe as prirje për të dizajnuar veprat e tyre artistike, dhe kështu shënon ngritjen e stilistit të pavarur të bluzave. Të kujton vitet 1960, por me një tërheqje mbarëbotërore, artistët, dizajnerët grafikë, renegatët e botës së modës kanë filluar të bien në sy. Aseti më i madh që mund të ketë një bluzë moderne është origjinaliteti i saj, një cilësi që do të jetë gjithmonë e kërkuar, si tani dhe shpresojmë në të ardhmen.

Video about Is Cotton From The Old World Or The New World

You can see more content about Is Cotton From The Old World Or The New World on our youtube channel: Click Here

Question about Is Cotton From The Old World Or The New World

If you have any questions about Is Cotton From The Old World Or The New World, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article Is Cotton From The Old World Or The New World was compiled by me and my team from many sources. If you find the article Is Cotton From The Old World Or The New World helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles Is Cotton From The Old World Or The New World

Rate: 4-5 stars
Ratings: 4180
Views: 92876510

Search keywords Is Cotton From The Old World Or The New World

Is Cotton From The Old World Or The New World
way Is Cotton From The Old World Or The New World
tutorial Is Cotton From The Old World Or The New World
Is Cotton From The Old World Or The New World free
#Definitive #History #TShirt

Source: https://ezinearticles.com/?The-Definitive-History-of-the-T-Shirt&id=1107782

Related Posts

default-image-feature

Is Christopher Robin New Movie Appropriate For 4 Year Old Our Love For Those Wonderful Teddy Bears

You are searching about Is Christopher Robin New Movie Appropriate For 4 Year Old, today we will share with you article about Is Christopher Robin New Movie…

default-image-feature

Is Cedar Stored For 20 Years Considered New Or Old Advantages And Disadvantages Of Cedar Made Garden Sheds

You are searching about Is Cedar Stored For 20 Years Considered New Or Old, today we will share with you article about Is Cedar Stored For 20…

default-image-feature

Is Cant Teach An Old Dog New Tricks And Idiom Make a You-Turn

You are searching about Is Cant Teach An Old Dog New Tricks And Idiom, today we will share with you article about Is Cant Teach An Old…

default-image-feature

Is Better To Upgrade An Old Bike Or Buy New Tips On Saving Money With Used Bike Parts

You are searching about Is Better To Upgrade An Old Bike Or Buy New, today we will share with you article about Is Better To Upgrade An…

default-image-feature

Is Australia In The New World Or The Old Word Why the World Is Awash With Homosexuals and Homophobic Reactions to Them

You are searching about Is Australia In The New World Or The Old Word, today we will share with you article about Is Australia In The New…

default-image-feature

Is An Old Vehicle Cheaper Than A New Car Long-Term 4 Smart Reasons To Buy A Used Car

You are searching about Is An Old Vehicle Cheaper Than A New Car Long-Term, today we will share with you article about Is An Old Vehicle Cheaper…